Alma Metszése

     Az almafa metszésénél a metszési hossz, vagyis hogy hány rügyet hagyunk meg egy-egy ágon, a következő szempontok alapján változik:

          1. Fiatal, koronaalakító metszésnél: Az oldalágakat 2-4 rügyesre vágják vissza, hogy az ágak megerősödjenek és a fa formája kialakuljon. A fő ágak (vázágak) végeit kissé hosszabbra, 4-6 rügyesre metszik, hogy azok erőteljesebben növekedjenek, és a korona megfelelő alakját adják.

          2. Termőkorú fa fenntartó metszésénél: A gyümölcstermő vesszőket általában 3-5 rügyesre vágják vissza, hogy elegendő termőrügy maradjon a következő évi terméshez. Az erősebb, hosszabb hajtásokat akár 6-8 rügyesre is visszahagyhatják, ha az ágak növekedését szeretnék serkenteni. A ritkító metszés során pedig a felesleges vagy sűrűn nővő hajtásokat teljesen eltávolítják.

          3. Idős fa ifjító metszésénél: Az idősebb fáknál az erőteljesebb visszavágás miatt gyakran csak 2-3 rügyet hagynak meg az erőteljesebb növekedés serkentése érdekében. Az elöregedett termo vesszöket visszametszik, hogy új, fiatal hajtásokat növesszenek, így ezeknél a hajtásoknál rövid, 2-4 rügyes metszést alkalmaznak.

A pontos rügyhagyás mértéke a fa állapotától, korától és a kívánt növekedési iránytól függően változhat.