Szilvafa Metszése

           A szilvafák metszése alapvető fontosságú a fa egészséges növekedésének, megfelelő alakjának és bőséges terméshozamának biztosítása érdekében. A szilva metszése valamivel kevésbé intenzív, mint például a baracké, de a megfelelő rügyhagyás itt is kulcsfontosságú. Íme a szilvafa metszésének fő szempontjai:

1. Koronaalakító metszés (fiatal fák esetében) 

Cél: A fa koronaformájának kialakítása. A szilvafákhoz leggyakrabban vázas koronát alakítanak ki, amely szellős és jól megvilágított. Az ültetés utáni első évben a központi tengelyt visszavágják, és 3-4 erős oldalágat választanak ki vázágként. A vázágakat általában 3-5 rügyesre vágják vissza, hogy azok erőteljesen fejlődjenek és megtartsák a kívánt irányt. A koronaközép ritkításával biztosítják, hogy a fa belső része is jól megvilágított legyen.

2. Fenntartó metszés (termőkorú fáknál) 

Cél: A fa termőképességének fenntartása és a gyümölcsök minőségének javítása. A termővesszőket 4-6 rügyesre metszik vissza, hogy elegendő termőrügy maradjon a következő évre. Az éves hajtások közül: Az erős, hosszú hajtásokat inkább meghagyják vagy csak enyhén metszik vissza. A gyengébb, rossz irányba nővő vagy sűrűn elhelyezkedő ágakat eltávolítják. Az elhalt, sérült vagy beteg ágakat mindig eltávolítják, hogy elkerüljék a fertőzéseket.

3. Ifjító metszés (idős fák esetén) 

Idős, elöregedett szilvafák esetében ifjító metszést alkalmaznak, hogy új hajtásokat serkentsenek. Az idősebb termővesszőket erősen visszavágják, általában 2-3 rügyesre, hogy új, fiatal hajtásokat növesszen a fa. Az elöregedett, gyenge ágakat tőből eltávolítják.

4. Nyári metszés (opcionális) 

Nyáron is végezhető könnyű metszés a szilvafánál, amely során eltávolítják a felesleges, sűrűn nővő hajtásokat, hogy a fa jobban szellőzőn és csökkentsék a betegségek kockázatát.

Fontos szempontok a szilvafa metszéséhez

A metszést kora tavasszal, a vegetáció kezdete előtt (rügyfakadás előtt) végezzük, de elkerülve a túl hideg időjárást, mivel a metszési sebek érzékenyek a fagykárokra.

A szilvafák kevésbé tűrik a túlzottan erőteljes metszést, ezért mérsékeltebben kell visszavágni őket, mint például a barackfákat.

Az ágakat mindig éles és tiszta eszközzel vágjuk, a sebeket nagyobb metszési felületeknél sebkezelő anyaggal kenjük be.

A szilvafák szakszerű metszése biztosítja, hogy a fa jól szellőző, könnyen kezelhető legyen, és évről évre egészséges, jó minőségű termést hozzon.